Honda Accord и CR-V може да станат само хибридни до 2030 г.

Honda може да премахне бензиновите версии на Accord и CR-V около 2030 г. Хибридите вече формират 54% от продажбите на CR-V и 41% при Accord в САЩ, но преминаването само към тях би увеличило началната цена на двата модела.

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор
Honda Hybrids Accord CR-V Civic
Съдържание

Honda Accord и CR-V може да се предлагат само с хибридно задвижване около 2030 г., ако производителят реализира обсъжданата промяна. По информация на Automotive News компанията разглежда подобна възможност за два от най-важните си модели на американския пазар.

Това би доближило стратегията на Honda до тази на Toyota, която вече премахна стандартните бензинови версии от гамите на Camry и новото поколение RAV4. Засега обаче преминаването на Accord и CR-V изцяло към хибридно задвижване остава разглеждан вариант, а не окончателно потвърден план.

Хибридите вече имат сериозен дял в продажбите на Honda

2026 Honda Accord Sport Hybrid

Евентуалното решение се подкрепя от резултатите на Honda в САЩ. През първата половина на 2026 г. хибридните автомобили са представлявали около 30% от продажбите на марката в страната. За същия период производителят е отчел и рекорден брой продадени хибриди.

CR-V е най-силният пример за промяната в предпочитанията на клиентите. Хибридните версии са формирали 54% от продажбите на модела през първите шест месеца на 2026 г.

При Accord делът също е значителен. На Accord Hybrid се падат 41% от продажбите на седана през разглеждания период.

Тези резултати показват, че голяма част от клиентите вече избират хибридното задвижване. Премахването на бензиновите версии обаче би означавало и отпадане на най-достъпните конфигурации от гамите на двата модела.

Как се различават бензиновият и хибридният Honda CR-V

2023 Honda Accord Hybrid

Honda CR-V Hybrid от моделната 2027 г. използва атмосферен 2,0-литров четирицилиндров двигател, комбиниран с два електромотора. Системата развива 204 к.с. и приблизително 335 Нм въртящ момент.

Стандартният бензинов CR-V е оборудван с 1,5-литров четирицилиндров турбодвигател със 190 к.с. и около 243 Нм.

Хибридният модел има предимство както по отношение на мощността, така и при разхода на гориво. Версията със задвижване на четирите колела постига до приблизително 5,9 л/100 км комбиниран разход. Сравнимият бензинов CR-V AWD изразходва около 8,1 л/100 км.

Версия на Honda CR-V Мощност Въртящ момент Комбиниран разход
2,0 Hybrid AWD 204 к.с. 335 Нм до 5,9 л/100 км
1,5 Turbo AWD 190 к.с. 243 Нм около 8,1 л/100 км

Стойностите за разхода са преобразувани от официално посочените американски данни в мили за галон.

Honda Accord Hybrid също е по-мощен от бензиновата версия

2023 Honda Accord Hybrid 2

Подобна е ситуацията при Honda Accord. Хибридната система с два електромотора развива 204 к.с. и приблизително 335 Нм.

Конвенционалният 1,5-литров турбодвигател предлага 192 к.с. и около 260 Нм. Accord Hybrid може да постигне комбиниран разход до приблизително 4,9 л/100 км.

Хибридните системи на Accord и CR-V не изискват външно зареждане. Това позволява на собствениците да използват автомобилите по същия начин като стандартните бензинови модели, но с по-нисък разход на гориво.

Преминаването само към хибриди ще повиши началната цена

Основното предимство на бензиновите версии остава по-ниската покупна цена. Хибридната система включва допълнителни компоненти, което се отразява върху крайната стойност на автомобила.

Базовият Honda CR-V от моделната 2026 г. с 1,5-литров турбодвигател започва от 30 920 долара в САЩ. Най-достъпният CR-V Sport Hybrid струва 35 630 долара. Разликата между двете версии е 4710 долара.

При Accord ценовата разлика е още по-голяма. Бензиновият Accord LX започва от 28 395 долара, докато Accord Sport Hybrid струва най-малко 33 795 долара. Това прави хибридната версия с 5400 долара по-скъпа.

Модел от 2026 г. Бензинова версия Хибридна версия Разлика
Honda CR-V 30 920 долара 35 630 долара 4710 долара
Honda Accord 28 395 долара 33 795 долара 5400 долара

Ако бензиновите конфигурации бъдат премахнати, купувачите ще получат по-мощно и по-икономично задвижване, но ще трябва да платят по-висока начална цена.

Надеждни ли са хибридните модели на Honda

2026 Honda CR-V Sport Touring Hybrid

По-сложната хибридна система не означава задължително по-ниска надеждност. Допълнителните компоненти обаче могат да се превърнат в по-скъпи точки за ремонт, след като автомобилът излезе от гаранция.

Consumer Reports прогнозира, че Honda CR-V Hybrid от моделната 2026 г. ще бъде по-надежден от средния нов автомобил. Подобна е прогнозата и за Accord Hybrid.

Последното поколение на хибридната система на Honda обаче все още няма достатъчно дълга история, за да бъде оценено в същия дългосрочен план като по-старите бензинови двигатели на марката.

Honda вече е изтегляла около 250 000 броя Accord Hybrid заради софтуерен проблем, който може да доведе до загуба на задвижваща мощност. В доклади на собственици, събрани от Consumer Reports, има и отделни сигнали за проблеми с батерията и електрическата система.

Тези случаи не доказват общ проблем с надеждността на всички хибриди на Honda, но показват защо дългосрочната гаранция и разходите за ремонт ще бъдат важни при евентуално преминаване само към хибридни версии.

Honda може да последва стратегията на Toyota

Toyota вече прие, че предимствата на хибридното задвижване оправдават отпадането на бензиновите версии при част от основните ѝ модели. Новият RAV4 се предлага само като хибрид, а хибридните компоненти на Toyota имат гаранция от 10 години или около 241 000 км.

Ако Honda предприеме същата стъпка около 2030 г., компанията ще трябва да предложи сходна увереност в дългосрочната надеждност на Accord Hybrid и CR-V Hybrid.

Данните за продажбите показват, че клиентите вече се насочват към електрифицираните версии. Повече от половината купувачи на CR-V и над две пети от клиентите на Accord в САЩ са избрали хибрид през първата половина на 2026 г.

Преминаването изцяло към хибриди следователно би следвало съществуваща пазарна тенденция. Основният компромис ще остане по-високата начална цена и отпадането на по-достъпните бензинови версии.

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор

Още публикации

  • 15
  • окт.
BYD Da Han EV официално дебютира на китайския пазар с обещаващ пробег до 1008 км и възможност за зареждане на батерията от 10% до 97% само за 9 минути. Новият флагмански електрически седан на китайския производител се предлага на стартова цена от 235 900 юана (около 35 200 долара). Моделът заема позиция над досегашния BYD Han в гамата Dynasty и се предлага в три версии – две със задно предаване и една със задвижване на четирите колела. Всички използват второ поколение батерия Blade с капацитет 102,3 kWh. BYD Da Han EV предлага до 1008 км пробег Двете версии със задно предаване осигуряват пробег до 1008 км по китайския измервателен цикъл CLTC. Вариантът със задвижване на четирите колела може да измине до 880 км с едно зареждане. Важно е да се уточни, че тези стойности са измерени по стандарта CLTC, който обикновено отчита по-висок пробег в сравнение с европейския WLTP. Реалните […]
  • 14
  • окт.
BMW представи Concept 7 Protection – бронирана версия на Серия 7, която изглежда като стандартна луксозна лимузина, но предлага балистична защита срещу пистолетни куршуми, включително от .44 Magnum. Концептуалният автомобил съчетава дискретна бронировка, луксозен интериор и plug-in хибридно задвижване с мощност 603 к.с. За разлика от традиционните бронирани автомобили, които често се отличават с масивна конструкция и видими защитни елементи, новата концепция на BMW поставя акцент върху незабележимия външен вид. Моделът е насочен към частни клиенти и корпоративни ръководители, които се нуждаят от допълнителна сигурност при ежедневно придвижване. BMW Concept 7 Protection предлага защита срещу .44 Magnum Концептуалната лимузина е разработена според новия стандарт BayB, като защитата е насочена предимно към заплахи в градска среда. Автомобилът е проектиран да издържа на попадения от 9×19 мм боеприпаси и значително по-мощните патрони .44 Magnum. За постигането на необходимата балистична устойчивост BMW използва комбинация от бронирана стомана, композитни материали с подсилващи влакна и […]
  • 13
  • окт.
Fiat Multiplay е нов концептуален автомобил, който може да се превръща от шестместен семеен модел в четириместен пикап с открита товарна платформа. Представен на автомобилното изложение в Париж през 2026 г., концептът съчетава практичността на миниван, дизайна на SUV и товарните възможности на пикап в каросерия с дължина 4,45 метра. Основната иновация е подвижната задна част, която позволява промяна на конфигурацията според нуждите на пътниците. Италианският производител разглежда Multiplay като експериментална платформа за технологии и решения, които биха могли да намерят приложение в бъдещи семейни автомобили. Fiat Multiplay съчетава два автомобила в един В основата на концепцията стои архитектурата C-Pillar „Metamorfosi“. Тя използва подвижен заден модул, който се плъзга по специални водачи и променя предназначението на автомобила. При стандартната семейна конфигурация Fiat Multiplay предлага шест места и допълнителен многофункционален елемент в интериора. Когато е необходимо повече пространство за багаж, задният модул се премества и автомобилът се превръща в четириместен пикап. […]
  • 13
  • окт.
Бъдещето на BMW M с ръчна скоростна кутия става все по-несигурно. Въвеждането на 48-волтови меки хибридни системи създава нови технически препятствия пред запазването на механичните трансмисии в спортните модели на германския производител. Това потвърди ръководителят на BMW M Франк ван Меел в интервю за BMWBLOG. В момента BMW остава сред малкото премиум автомобилни производители, които продължават да предлагат високопроизводителни модели с ръчни скорости. Такива версии все още присъстват в гамата на M2, M3 и M4, но бъдещето им е под въпрос заради нарастващия въртящ момент на двигателите, ограниченото търсене в автомобилната индустрия и намаляващия брой доставчици на механични трансмисии. Защо 48-волтовите хибридни системи затрудняват използването на ръчни скорости? 48-волтовите меки хибридни системи стават все по-разпространени в съвременните автомобили. Те използват сравнително малка батерия и електрически мотор, който подпомага двигателя с вътрешно горене. Основните им предимства включват намаляване на турбозакъснението, подобряване на реакцията при подаване на газ, повишаване на ефективността и […]
  • 12
  • окт.
Новото поколение Chevrolet Silverado 2027 получава изцяло преработен интериор с по-големи цифрови дисплеи, но сравнението с модела от 2026 г. показва намаляване на пространството за раменете и краката на пътниците. В същото време някои от останалите вътрешни размери са увеличени. Петото поколение на Chevrolet Silverado 1500 дебютира с обновен дизайн, модернизирани двигатели и значителни технологични подобрения. Промените в конструкцията на кабината обаче водят до различно разпределение на пространството, което може да се отрази на комфорта при продължителни пътувания. 2027 Chevrolet Silverado губи до 38 мм пространство за раменете Според сравнение, публикувано от GM Authority на 11 октомври 2026 г., най-съществената промяна е при пространството за раменете на предните седалки. При новото поколение то намалява с 38 мм – от 1677 мм при Silverado 2026 до 1639 мм при модела за 2027 г. Разликата е еднаква при трите конфигурации на кабината – Regular Cab, Double Cab и Crew Cab. Пространството за […]
  • 12
  • окт.
Знаете ли, че при някои SUV модели една гума трябва да поеме над 700 килограма товар, дори когато автомобилът е празен? Затова гумите за 4×4 и SUV често струват повече от тези за стандартен лек автомобил. Разликата в цената обаче не се дължи само на размера. Защо гумите за 4×4 са по-скъпи? На първо място значение има конструкцията. По-тежките SUV автомобили изискват гуми с подходящ индекс на товароносимост, а при много модели се използват подсилени варианти с обозначение XL. Те могат да поемат по-голямо натоварване от стандартните гуми със същия размер благодарение на по-здравите материали и подсилената вътрешна структура. При избора на гуми 4х4 е важно да се провери дали товароносимостта и останалите характеристики отговарят на изискванията на производителя на автомобила. Размерът също има значение. 4×4 моделите често използват по-широки гуми и по-големи джанти, което означава повече суровини и сложен производствен процес. Съществена роля играе и предназначението. Highway Terrain са […]