8 от най-мощните 4-цилиндрови автомобили, които можете да купите през 2025 г.

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор
8 от най-мощните 4-цилиндрови автомобили, които можете да купите през 2025 г
Съдържание

Макар че не можем да знаем със сигурност колко дълго ще продължат големите двигатели с високи мощности, през последните няколко години е ясно, че броят на цилиндрите при автомобилите с вътрешно горене намалява. Регулациите в Съединените щати изглежда се променят на всеки четири години, но в Европа и други части на света ограниченията относно разхода на гориво и двигателите насочват развитието на двигателите далеч от големите агрегати с много цилиндри. За ентусиастите на автомобилите това означава, че фокусът се измества от големите V8, V10 и V12 двигатели. Макар че те все още съществуват, те не са толкова разпространени, както някога, и със сигурност не захранват повечето от днешните достъпни автомобили. Вместо това се обръщаме към четирицилиндровите двигатели.

Четирицилиндровите двигатели днес предлагат много по-голяма мощност, отколкото някога. Турбокомпресорите са навсякъде, както и високооборотните, високопроизводителни версии на обикновените двигатели. Освен това, с появата на електрическите двигатели и хибридната технология, четирицилиндровият двигател може да се използва в комбинация с хибридна система, за да произвежда голяма обща мощност. Затова сме събрали някои от най-мощните автомобили, които можете да купите в момента в Съединените щати, и ги представихме тук.

Някои от тези четирицилиндрови автомобили са изключително с вътрешно горене, докато други използват хибридна система, за да постигнат високи мощности. Моделите са или с турбокомпресор, или с компресор, или използват множество методи за принудително впръскване на гориво. Но независимо от това как произвеждат мощността си, всички тези автомобили използват четири цилиндъра.

Ford Mustang EcoBoost: 315 к.с.

Ford Mustang EcoBoost

Всички познаваме Mustang заради известните му V8 двигатели и доминацията му като „pony car“ през последните няколко десетилетия. Големият V8 двигател е бил визитната картичка на Mustang за много от поколенията му. Но днес много от Mustang автомобилите, които виждате по пътищата, се задвижват от четирицилиндров турбо двигател. Стандартно за базовата версия на Mustang е турбокомпресираният 2.3-литров четирицилиндров двигател, наречен EcoBoost. Той произвежда 315 к.с. и 475 Nm въртящ момент. В комбинация с 10-степенна автоматична скоростна кутия, четирицилиндровият Mustang може да ускори от 0 до 100 км/ч. за само 4.5 секунди.

С V8 двигателя, както вероятно очаквате, мощността и ускорението са подобрени. 5.0-литровият V8 на Mustang развива 480 к.с., а версията Dark Horse увеличава тази цифра до 500 к.с., но и двата модела са значително по-скъпи от EcoBoost. И за тези допълнителни пари те ускоряват до 100 км/ч. само с няколко десети от секундата по-бързо – съответно 4.2 и 4.1 секунди. Това не е 5.0L, но четирицилиндровият Mustang EcoBoost двигател със сигурност предлага достатъчно мощност за повечето компании за наемане на автомобили.

Acura Integra Type S: 320 к.с.

2024 Acura Integra Type S

Продължавайки традицията на спортните хечбекове с предно предаване, Integra Type S предлага голяма мощност за компактен луксозен четирицилиндров автомобил. Стандартната Acura Integra използва турбокомпресиран 1.5-литров четирицилиндров двигател, но той не е гигант. Той произвежда 200 к.с. и 260 Nm въртящ момент – достатъчно за повечето шофьори, но със сигурност не достатъчно за ентусиастите, търсещи мощност.

Integra Type S обаче споделя силовата си установка с Honda Civic Type R, и въпреки репутацията на Civic за производителност, всъщност Acura излиза на преден план по отношение на мощността. Двигателят, който задвижва и двата модела, е турбокомпресиран 2.0-литров четирицилиндров двигател, част от серията K-Series на Honda. В Type R той произвежда 315 к.с. и 420 Nm въртящ момент, но в Integra Type S мощността е 320 к.с. и 420 Nm. Това е с 120 к.с. повече от стандартната Integra и със сигурност е достатъчно, за да направи Type S забавен автомобил, когато пътищата станат криволичещи. Времето за ускорение от 0 до 100 км/ч. с Integra Type S е 5.1 секунди – прилично бързо, но моделите с пълно задвижване обикновено са по-бързи.

Cadillac CT4-V: 325 к.с.

Cadillac CT4-V

Има няколко високомощни седана на Cadillac, за които си струва да се говори, като много от тях се задвижват от големи V8 двигатели на General Motors. Автомобили като Cadillac CTS-V и CT5-V Blackwing са на върха на този списък. Седани с място за пет души и достатъчно мощност, за да запалят задните гуми, са партията на Cadillac в днешни дни – особено при моделите V. Ако търсите мощност от четири цилиндъра, обаче, CT4-V е мястото, където трябва да започнете търсенето.

Стандартният CT4 получава 2.0-литров четирицилиндров двигател, който произвежда 237 к.с. – уважаваема цифра. CT4-V обаче е надграден до впечатляващите 325 к.с. и 515 Nm въртящ момент. С прогнозна максимална скорост от 251 км/ч. на пистата и време за ускорение от 0 до 100 км/ч. от само 4.8 секунди (според Cadillac), четирицилиндровият CT4-V със сигурност заслужава по-внимателно разглеждане. CT4-V Blackwing отива още по-далеч, предлагайки 472 к.с. от twin-turbo V6 двигател, но този брой цилиндри го дисквалифицира от нашия списък.

Audi S3: 328 к.с.

Audi S3 Sedan

Един от входните модели на Audi, A3, предлага изтънченост и малко шофьорско удоволствие на разумна цена. Този малък четиривратен автомобил развива 201 к.с., което е напълно достатъчно за неговия клас, но по-спортният S3 е този, който наистина впечатлява. С S3 получавате турбокомпресиран 2.0-литров четирицилиндров двигател, който произвежда 328 к.с. и 400 Nm въртящ момент – впечатляващи цифри за всеки четирицилиндров двигател и значителен скок в сравнение с Audi S3 от 2024 г., който предлагаше само 306 к.с.

Турбокомпресираният двигател на S3 е съчетан с 7-степенната автоматична скоростна кутия S tronic на Audi и, разбира се, с пълно задвижване. Според Audi максималната скорост на S3 е ограничена до 250 к/ч.. Ускорението от 0 до 100 км/ч. се извършва за само 4.4 секунди благодарение на възможностите за старт с пълно задвижване. Налична е и още по-мощната версия RS3, която предлага 401 к.с., но тя получава тази мощност от петцилиндров двигател, така че не се квалифицира за нашия списък.

Porsche 718 Cayman S: 350 к.с.

Porsche 718 Cayman S

Макар че може да не е флагманският модел Carrera 911, Porsche 718 Cayman все пак е отличен автомобил за любителите на шофирането. Освен това е значително по-достъпен в сравнение с 911, особено ако изберете един от двата налични четирицилиндрови двигателя. Стандартният 718 Cayman развива 300 к.с. – солидна мощност дори сред тези автомобили – но Cayman S увеличава тази мощност до 350 к.с. и 420 Nm въртящ момент.

Четирицилиндровият двигател се върти до задоволителна червена линия от 7500 об./мин, а когато 718 Cayman е оборудван с опционалния пакет Sport Chrono, той може да ускори от 0 до 100 км/ч. за само 4.0 секунди. За да не остане назад, Porsche също твърди, че максималната скорост на Cayman S е 285 км/ч. с летни гуми. Ако искате да изпитате чувството на каране с отворен покрив, докато шофирате своя входен четирицилиндров Porsche, Boxster S предлага практически същите характеристики чрез същия турбокомпресиран 2.5-литров четирицилиндров двигател.

Докато преглеждате този списък, вероятно ще забележите, че сме комбинирали няколко автомобила, като сме изброили няколко модели от един и същ производител, ако използват една и съща силова установка – това е случаят тук с Cayman и Boxster. По-бързите версии на Cayman като GTS 4.0, GT4 RS и Spyder RS предлагат още повече мощност – GT4 RS, например, развива 493 к.с., но тези версии на 718 го правят с помощта на шестцилиндровия двигател на Porsche.

Lotus Emira: 400 к.с.

Lotus Emira

В нашия преглед на Lotus Emira имаше много похвали. Отличният дизайн и впечатляващата динамика на шофиране го отличават от конкуренцията. Но преди да го закарате от салона, трябва да вземете няколко решения. Има два избора за силова установка, когато става въпрос за Lotus Emira, но и двата произвеждат еднаква мощност. Първият избор е компресорен 3.5-литров V6 двигател (произведен от Toyota), който развива 400 к.с. и 420 Nm въртящ момент.

Също така има наличен и четирицилиндров двигател – турбокомпресиран 2.0-литров, който произвежда същите 400 к.с. и дори повече въртящ момент – 480 Nm. През предишните години четирицилиндровият двигател на Emira произвеждаше 360 к.с., но Lotus увеличи мощността за 2025 г. Произведен от AMG, четирицилиндровият двигател може да бъде комбиниран само с 8-степенна автоматична скоростна кутия (V6 е наличен с ръчна), но все пак е впечатляващо бърз. Според Lotus Emira с двигател в средата и задно предаване може да ускори от 0 до 100 км/ч. за само 3.8 секунди. Максималната скорост на Emira се оценява на 293 км/ч. – изключително впечатляващо за всеки автомобил с четири цилиндъра.

Volvo S60 plug-in hybrid: 455 к.с.

Volvo S60 plug-in hybrid

От известно време Volvo използва двигатели, които имат както компресор, така и турбокомпресор (да, прочетохте правилно – и двете). Тази сложна конструкция извлича всяка последна капка мощност от двигатели с малък обем, а сред този списък на високомощни четирицилиндрови двигатели това казва много. Както Mercedes прави с техните свръхмощни четирицилиндрови двигатели (повече за това след малко), Volvo използва този двигател в редица модели, като S60 и V60.

Използвайки twin-charged четирицилиндров двигател и plug-in хибридна система, S60 произвежда 455 к.с. и 710 Nm въртящ момент, което го прави вероятно най-непретенциозния автомобил в нашия списък. Той е изтънчен и луксозен, без да има прекалено шумен дизайн. Пълното задвижване помага на S60 да ускори бързо, но той е сравнително тежък автомобил (около 2000 kg според Volvo), така че ускорението от 0 до 100 км/ч. отнема около 4.3 секунди. Големият седан на Volvo, S90, също предлага plug-in хибридната силова установка с 455 к.с.

Mercedes AMG C63 S E Performance: 671 к.с.

Mercedes-AMG C 63 S E PERFORMANCE, Málaga 2022Mercedes-AMG C 63 S E PERFORMANCE

В автомобил, който обикновено се свързва с мощността на V8 двигател, Mercedes направи голям скок, като оборудна най-новия AMG C63 с четирицилиндров двигател. Турбокомпресираният 2.0-литров двигател под капака на C63 обаче не трябва да движи големия луксозен автомобил сам, тъй като е съчетан с електрически мотор, който добавя още 201 к.с. към общата мощност. Комбинирано, двигателят и хибридната система произвеждат умопомрачителни 671 к.с. и 1020 Nm въртящ момент, предавани към пътя чрез системата 4MATIC+ с пълно задвижване. Сякаш Mercedes доказва точка. Според Mercedes времето за ускорение от 0 до 100 км/ч. в C63 е само 3.3 секунди.

За сравнение, предходното поколение с twin-turbo 4.0-литров V8 двигател произвеждаше 503 к.с. и 700 Nm въртящ момент. Mercedes-Benz AMG CLA 45 S използва версия на същия четирицилиндров двигател, но без хибридна система, която да добави електрическа мощност, така че трябва да се задоволи с 416 к.с. и 500 Nm. Това все пак е достатъчно, за да го постави пред повечето автомобили в този списък.

Заедно с CLA 45 S, Mercedes AMG GT43 и други модели на марката използват същия M139 четирицилиндров двигател и произвеждат същите 416 к.с. Можехме да дадем място и на тези автомобили в списъка, но изглеждаше несправедливо да изброяваме множество модели с един и същ двигател. Без значение какво захранва, двигателят M139 е сила, с която трябва да се счита.

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор

Още публикации

  • 15
  • окт.
BYD Da Han EV официално дебютира на китайския пазар с обещаващ пробег до 1008 км и възможност за зареждане на батерията от 10% до 97% само за 9 минути. Новият флагмански електрически седан на китайския производител се предлага на стартова цена от 235 900 юана (около 35 200 долара). Моделът заема позиция над досегашния BYD Han в гамата Dynasty и се предлага в три версии – две със задно предаване и една със задвижване на четирите колела. Всички използват второ поколение батерия Blade с капацитет 102,3 kWh. BYD Da Han EV предлага до 1008 км пробег Двете версии със задно предаване осигуряват пробег до 1008 км по китайския измервателен цикъл CLTC. Вариантът със задвижване на четирите колела може да измине до 880 км с едно зареждане. Важно е да се уточни, че тези стойности са измерени по стандарта CLTC, който обикновено отчита по-висок пробег в сравнение с европейския WLTP. Реалните […]
  • 14
  • окт.
BMW представи Concept 7 Protection – бронирана версия на Серия 7, която изглежда като стандартна луксозна лимузина, но предлага балистична защита срещу пистолетни куршуми, включително от .44 Magnum. Концептуалният автомобил съчетава дискретна бронировка, луксозен интериор и plug-in хибридно задвижване с мощност 603 к.с. За разлика от традиционните бронирани автомобили, които често се отличават с масивна конструкция и видими защитни елементи, новата концепция на BMW поставя акцент върху незабележимия външен вид. Моделът е насочен към частни клиенти и корпоративни ръководители, които се нуждаят от допълнителна сигурност при ежедневно придвижване. BMW Concept 7 Protection предлага защита срещу .44 Magnum Концептуалната лимузина е разработена според новия стандарт BayB, като защитата е насочена предимно към заплахи в градска среда. Автомобилът е проектиран да издържа на попадения от 9×19 мм боеприпаси и значително по-мощните патрони .44 Magnum. За постигането на необходимата балистична устойчивост BMW използва комбинация от бронирана стомана, композитни материали с подсилващи влакна и […]
  • 13
  • окт.
Fiat Multiplay е нов концептуален автомобил, който може да се превръща от шестместен семеен модел в четириместен пикап с открита товарна платформа. Представен на автомобилното изложение в Париж през 2026 г., концептът съчетава практичността на миниван, дизайна на SUV и товарните възможности на пикап в каросерия с дължина 4,45 метра. Основната иновация е подвижната задна част, която позволява промяна на конфигурацията според нуждите на пътниците. Италианският производител разглежда Multiplay като експериментална платформа за технологии и решения, които биха могли да намерят приложение в бъдещи семейни автомобили. Fiat Multiplay съчетава два автомобила в един В основата на концепцията стои архитектурата C-Pillar „Metamorfosi“. Тя използва подвижен заден модул, който се плъзга по специални водачи и променя предназначението на автомобила. При стандартната семейна конфигурация Fiat Multiplay предлага шест места и допълнителен многофункционален елемент в интериора. Когато е необходимо повече пространство за багаж, задният модул се премества и автомобилът се превръща в четириместен пикап. […]
  • 13
  • окт.
Бъдещето на BMW M с ръчна скоростна кутия става все по-несигурно. Въвеждането на 48-волтови меки хибридни системи създава нови технически препятствия пред запазването на механичните трансмисии в спортните модели на германския производител. Това потвърди ръководителят на BMW M Франк ван Меел в интервю за BMWBLOG. В момента BMW остава сред малкото премиум автомобилни производители, които продължават да предлагат високопроизводителни модели с ръчни скорости. Такива версии все още присъстват в гамата на M2, M3 и M4, но бъдещето им е под въпрос заради нарастващия въртящ момент на двигателите, ограниченото търсене в автомобилната индустрия и намаляващия брой доставчици на механични трансмисии. Защо 48-волтовите хибридни системи затрудняват използването на ръчни скорости? 48-волтовите меки хибридни системи стават все по-разпространени в съвременните автомобили. Те използват сравнително малка батерия и електрически мотор, който подпомага двигателя с вътрешно горене. Основните им предимства включват намаляване на турбозакъснението, подобряване на реакцията при подаване на газ, повишаване на ефективността и […]
  • 12
  • окт.
Новото поколение Chevrolet Silverado 2027 получава изцяло преработен интериор с по-големи цифрови дисплеи, но сравнението с модела от 2026 г. показва намаляване на пространството за раменете и краката на пътниците. В същото време някои от останалите вътрешни размери са увеличени. Петото поколение на Chevrolet Silverado 1500 дебютира с обновен дизайн, модернизирани двигатели и значителни технологични подобрения. Промените в конструкцията на кабината обаче водят до различно разпределение на пространството, което може да се отрази на комфорта при продължителни пътувания. 2027 Chevrolet Silverado губи до 38 мм пространство за раменете Според сравнение, публикувано от GM Authority на 11 октомври 2026 г., най-съществената промяна е при пространството за раменете на предните седалки. При новото поколение то намалява с 38 мм – от 1677 мм при Silverado 2026 до 1639 мм при модела за 2027 г. Разликата е еднаква при трите конфигурации на кабината – Regular Cab, Double Cab и Crew Cab. Пространството за […]
  • 12
  • окт.
Знаете ли, че при някои SUV модели една гума трябва да поеме над 700 килограма товар, дори когато автомобилът е празен? Затова гумите за 4×4 и SUV често струват повече от тези за стандартен лек автомобил. Разликата в цената обаче не се дължи само на размера. Защо гумите за 4×4 са по-скъпи? На първо място значение има конструкцията. По-тежките SUV автомобили изискват гуми с подходящ индекс на товароносимост, а при много модели се използват подсилени варианти с обозначение XL. Те могат да поемат по-голямо натоварване от стандартните гуми със същия размер благодарение на по-здравите материали и подсилената вътрешна структура. При избора на гуми 4х4 е важно да се провери дали товароносимостта и останалите характеристики отговарят на изискванията на производителя на автомобила. Размерът също има значение. 4×4 моделите често използват по-широки гуми и по-големи джанти, което означава повече суровини и сложен производствен процес. Съществена роля играе и предназначението. Highway Terrain са […]