5 алтернативи на Tesla Cybertruck

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор
5 алтернативи на Tesla Cybertruck
Съдържание

Tesla Cybertruck е уникален автомобил както по отношение на дизайна, така и на конструкцията. Външният му вид не прилича на никой друг пикап на пазара. Tesla Cybertruck има и панели на каросерията от неръждаема стомана, които също го правят единствен по рода си. Но въпреки че Tesla Cybertruck има отличителен външен вид, в същността си той е електрически пикап. В този смисъл има няколко алтернативи на Cybertruck, които понастоящем се предлагат за продажба на пазара в САЩ.

Нека да започнем с разглеждането на Tesla Cybertruck 2025 г. Той се предлага с избор между двумоторна уредба, произвеждаща 600 конски сили, наречена All-Wheel Drive, или тримоторна уредба, наречена „Cyberbeast“, с обща мощност 834 конски сили. И двата варианта на задвижване са със стандартно задвижване на всички колела. Cyberbeast може да направи от 0 до 100 километра в час за 2,6 секунди и от 0 до 160 километра в час за 6,9 секунди, докато по-бавният двумотор All-Wheel Drive се нуждае от 3,9 секунди за 0-100 километра в час и 9,6 секунди за 0-160 километра в час, въз основа на тестовете на Car & Driver. Оценката на Tesla за пробега е 510 километра за Cyberbeast и 520 километра за All-Wheel Drive.

Цените на Tesla Cybertruck започват от 79 990 щатски долара MSRP за двумоторния All-Wheel Drive и нарастват до 99 990 щатски долара MSRP за тримоторния Cyberbeast. Cybertruck може да бъде поръчан директно от завода на Tesla на уебсайта на компанията, тъй като Tesla работи без франчайз дилъри.

2025 GMC Hummer EV Pickup

2023 GMC HUMMER EV Edition 1 Pickup

Пикапът GMC Hummer EV 2025 от марката за камиони и SUV на GM е по-широк и значително по-тежък от Cybertruck. Това се дължи отчасти на огромната батерия на Hummer, чийто капацитет може да достигне 205 kWh. Докато версията на кибритената клечка на Tesla тежи 6901 кг, Hummer EV Pickup на GMC накланя везните на 9640 кг – почти пет тона.

Подобно на киберколата, GMC Hummer EV Pickup се задвижва от дву- или тримоторна конфигурация. Двойният двигател осигурява 570 конски сили, а тройният двигател увеличава мощността до 1000 конски сили. Задвижването на всички колела е стандартно и за двата модела. Според Car & Driver тримоторният Hummer EV Pickup може да развие скорост от 0 до 100 км/ч за 3,3 секунди и от 0 до 100 км/ч за 8,8 секунди. Тези стойности попадат точно между двата модела на Cybertruck.

И в двете версии на Hummer EV стандартно се предлага 20-модулна батерия, докато 24-модулната батерия се предлага като опция за тримоторния модел. Пробегът на пикапа GMC Hummer EV е до 590 километра в зависимост от избраната комбинация от двигатели и акумулаторна батерия. Началната цена на GMC Hummer EV Pickup е 98 845 USD за версията с два двигателя. Версията с три мотора и мощност 1000 конски сили започва с препоръчителна цена от 106 945 USD.

2025 Rivian R1T

2025 Rivian R1T

2025 Rivian R1T, както и Cybertruck, е електрически пикап на стартиращ автомобилен производител. Подобно на покупката на Tesla, автомобилите на Rivian се поръчват и купуват чрез уебсайта на компанията, тъй като Rivian е решила да не използва франчайз дилъри. Rivian R1T се задвижва от е задвижва от е задвижва от е задвижва от това, което Rivian нарича двумоторно, тримоторно и четиримоторно разположение. Разположението на двигателите отпред и отзад означава, че всички Rivian имат задвижване на всички колела. Мощността варира от 665 к.с. за Dual-Motor до 850 к.с. за Tri-Motor и до разтърсващите 1 025 к.с. за Quad-Motor.

Времето от 0 до 100 километра в час за тези конфигурации на двигателя е 3,4 секунди за Dual, 2,9 секунди за Tri-Motor и 2,5 секунди за Quad, според Rivian. Очакваното собствено тегло варира от 6900 до 7200 кг. Rivian R1T предлага три различни варианта на батерията, които Rivian определя като Standard, Large и Max. Стандартният пакет е изработен с литиево-железен фосфат (LFP). Това осигурява по-евтина батерия за моделите от начално ниво, докато пакетите Large и Max използват литиево-йонна химия. Пробегът на батерията за двумоторния модел варира от 410 километра със стандартния пакет до 760 километра с пакета Max.

Цените на Rivian R1T Dual-Motor започват от 69 900 щатски долара MSRP със стандартния акумулаторен пакет, 77 900 щатски долара MSRP с големия пакет и 83 900 щатски долара с пакета Max. Цената на Tri-Motor, който се предлага само с пакета Max, е 99 900 щатски долара РС.

2025 Ford F-150 Lightning

2022 Ford F-150 Lightning Lariat

Ford F-150 Lightning 2025 е опитът на Ford да пусне електрически пикап на пазара бързо и преди конкурентите си. Вместо да подходи изцяло, Ford създаде електрическата си версия, използвайки костите на своя бензинов F-150, с комплект батерии, два двигателя и независимо окачване отзад. Резултатът е F-150 Lightning, който е на пазара от 2022 г. насам.

Ford F-150 Lightning се предлага с множество функции и е с два двигателя и задвижване на всички колела с различна мощност, в зависимост от избрания размер на батерията. Батерията със стандартен обхват се предлага с двигатели с мощност 452 конски сили, докато батерията с разширен обхват увеличава общата мощност до 580 конски сили. Според тестовите процедури на Car & Driver F-150 Lightning с двигатели с мощност 580 конски сили ускорява от 0 до 100 км/ч за 4,0 секунди, а от 0 до 100 – за 10,6 секунди. Това е съпоставимо с показателите, постигнати от Cybertruck с два двигателя.

Собственото тегло на F-150 Lightning с по-голямата батерия е 6 855 кг. По оценка на EPA пробегът на Ford F-150 Lightning е 370 километра с батерията Standard Range и 480 – 510 километра с батерията Extended Range, в зависимост от избрания модел. Ценовата структура на Ford F-150 Lightning започва с началното ниво Lightning XLT на цена от 62 995 щатски долара. След това тя преминава през Lightning Flash на 67 995 USD MSRP, Lightning Lariat на 76 995 USD и най-високото ниво Lightning Platinum на 84 995 USD MSRP.

2025 Chevrolet Silverado EV

2025 Chevrolet Silverado EV

Chevrolet Silverado EV от 2025 г. предлага по-пълна гама на модела, както и нова, по-малка батерия Standard Range. Това дава възможност за избор между три различни размера на батерията на Silverado EV: Standard Range, Extended Range и Max Range.

Съществуват и опции за захранване на Chevrolet Silverado EV. Всички те са с два двигателя и задвижване на четирите колела. Мощността започва от 510 к.с. в модификацията WT, достига до 645 к.с. в LT и достига до 754 к.с. в по-високите модификации. Според тестовете на Car & Driver показателите за ефективност на Silverado EV RST с мощност 754 к.с. са 0-100 километра в час за 4,1 секунди и 0-160 километра в час за 10,0 секунди, което е близо до показателите на Cybertruck с двоен двигател. Собственото тегло на Silverado EV с най-голямата 205 kWh батерия е 8800 кг, което е с близо 2000 кг повече от това на Cybertruck. Оценката на EPA за пробега на Chevrolet Silverado EV варира от най-ниските 450 километра за WT със стандартна батерия до най-високите 790 километра за 8WT с батерия Max Range. Моделът LT с батерия Extended Range може да измине 650 километра, а RST с батерия Max Range – 735 километра.

Ценообразуването на Silverado EV започва с олекотените версии WT (работен камион), всички с двигатели с мощност 510 к.с. Цените на WT Silverado EV започват от 55 000 щатски долара с батерия Standard и достигат 75 700 щатски долара с батерия Max. По-удобните за потребителите версии на Silverado EV започват от LT с батерия Extended Range на цена 75 195 USD MSRP и достигат до RST с батерия Max Range на цена 97 895 USD MSRP.

2025 GMC Sierra EV

2025 GMC Sierra EV Denali Max Range

GMC Sierra EV от 2025 г. е брат и сестра на Chevrolet Silverado EV. Той е изграден на същата платформа и понастоящем се предлага само във версията Denali с най-високо ниво на оборудване. В този смисъл той е по-луксозен отвътре и по-скъп за закупуване. По-късно през 2025 г. се очакват по-ниски и по-евтини нива на оборудване, включително ориентираните към офроуд версии AT4 и Elevation.

GMC Sierra EV Denali се задвижва от двумоторна система за задвижване на всички колела с обща мощност 754 конски сили. Представянето на Sierra EV Denali с батерията Max Range, въз основа на тестовете на Car & Driver, включва ускорение от 0 до 100 километра в час за 4,1 секунди и от 0 до 160 километра в час за 10,0 секунди. Това е идентично с това на Chevrolet Silverado EV с най-високо ниво на оборудване и поставя постиженията му точно на едно ниво с версията с два двигателя на Tesla Cybertruck. Той се предлага стандартно с батерия Extended Range, а батерията Max Range се предлага по желание срещу допълнително заплащане. Очакваният пробег е 625 километра за батерията Extended Range и 735 километра за батерията Max Range. Собственото тегло на Sierra EV Denali съвпада с това на неговия аналог Chevrolet Silverado EV и е 8800 кг, което го прави значително по-тежък от Cybertruck.

Цените на GMC Sierra EV Denali 2025 започват от 91 995 щатски долара по препоръчителна цена (MSRP) с батерията Extended Range и нарастват до 100 495 щатски долара с батерията Max Range. Забележителните опции на GMC Sierra EV Denali включват боя Moonlight Matte за 3 995 USD (показана на снимката по-горе) и палатка на покрива за 1 995 USD.

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор

Още публикации

  • 15
  • окт.
BYD Da Han EV официално дебютира на китайския пазар с обещаващ пробег до 1008 км и възможност за зареждане на батерията от 10% до 97% само за 9 минути. Новият флагмански електрически седан на китайския производител се предлага на стартова цена от 235 900 юана (около 35 200 долара). Моделът заема позиция над досегашния BYD Han в гамата Dynasty и се предлага в три версии – две със задно предаване и една със задвижване на четирите колела. Всички използват второ поколение батерия Blade с капацитет 102,3 kWh. BYD Da Han EV предлага до 1008 км пробег Двете версии със задно предаване осигуряват пробег до 1008 км по китайския измервателен цикъл CLTC. Вариантът със задвижване на четирите колела може да измине до 880 км с едно зареждане. Важно е да се уточни, че тези стойности са измерени по стандарта CLTC, който обикновено отчита по-висок пробег в сравнение с европейския WLTP. Реалните […]
  • 14
  • окт.
BMW представи Concept 7 Protection – бронирана версия на Серия 7, която изглежда като стандартна луксозна лимузина, но предлага балистична защита срещу пистолетни куршуми, включително от .44 Magnum. Концептуалният автомобил съчетава дискретна бронировка, луксозен интериор и plug-in хибридно задвижване с мощност 603 к.с. За разлика от традиционните бронирани автомобили, които често се отличават с масивна конструкция и видими защитни елементи, новата концепция на BMW поставя акцент върху незабележимия външен вид. Моделът е насочен към частни клиенти и корпоративни ръководители, които се нуждаят от допълнителна сигурност при ежедневно придвижване. BMW Concept 7 Protection предлага защита срещу .44 Magnum Концептуалната лимузина е разработена според новия стандарт BayB, като защитата е насочена предимно към заплахи в градска среда. Автомобилът е проектиран да издържа на попадения от 9×19 мм боеприпаси и значително по-мощните патрони .44 Magnum. За постигането на необходимата балистична устойчивост BMW използва комбинация от бронирана стомана, композитни материали с подсилващи влакна и […]
  • 13
  • окт.
Fiat Multiplay е нов концептуален автомобил, който може да се превръща от шестместен семеен модел в четириместен пикап с открита товарна платформа. Представен на автомобилното изложение в Париж през 2026 г., концептът съчетава практичността на миниван, дизайна на SUV и товарните възможности на пикап в каросерия с дължина 4,45 метра. Основната иновация е подвижната задна част, която позволява промяна на конфигурацията според нуждите на пътниците. Италианският производител разглежда Multiplay като експериментална платформа за технологии и решения, които биха могли да намерят приложение в бъдещи семейни автомобили. Fiat Multiplay съчетава два автомобила в един В основата на концепцията стои архитектурата C-Pillar „Metamorfosi“. Тя използва подвижен заден модул, който се плъзга по специални водачи и променя предназначението на автомобила. При стандартната семейна конфигурация Fiat Multiplay предлага шест места и допълнителен многофункционален елемент в интериора. Когато е необходимо повече пространство за багаж, задният модул се премества и автомобилът се превръща в четириместен пикап. […]
  • 13
  • окт.
Бъдещето на BMW M с ръчна скоростна кутия става все по-несигурно. Въвеждането на 48-волтови меки хибридни системи създава нови технически препятствия пред запазването на механичните трансмисии в спортните модели на германския производител. Това потвърди ръководителят на BMW M Франк ван Меел в интервю за BMWBLOG. В момента BMW остава сред малкото премиум автомобилни производители, които продължават да предлагат високопроизводителни модели с ръчни скорости. Такива версии все още присъстват в гамата на M2, M3 и M4, но бъдещето им е под въпрос заради нарастващия въртящ момент на двигателите, ограниченото търсене в автомобилната индустрия и намаляващия брой доставчици на механични трансмисии. Защо 48-волтовите хибридни системи затрудняват използването на ръчни скорости? 48-волтовите меки хибридни системи стават все по-разпространени в съвременните автомобили. Те използват сравнително малка батерия и електрически мотор, който подпомага двигателя с вътрешно горене. Основните им предимства включват намаляване на турбозакъснението, подобряване на реакцията при подаване на газ, повишаване на ефективността и […]
  • 12
  • окт.
Новото поколение Chevrolet Silverado 2027 получава изцяло преработен интериор с по-големи цифрови дисплеи, но сравнението с модела от 2026 г. показва намаляване на пространството за раменете и краката на пътниците. В същото време някои от останалите вътрешни размери са увеличени. Петото поколение на Chevrolet Silverado 1500 дебютира с обновен дизайн, модернизирани двигатели и значителни технологични подобрения. Промените в конструкцията на кабината обаче водят до различно разпределение на пространството, което може да се отрази на комфорта при продължителни пътувания. 2027 Chevrolet Silverado губи до 38 мм пространство за раменете Според сравнение, публикувано от GM Authority на 11 октомври 2026 г., най-съществената промяна е при пространството за раменете на предните седалки. При новото поколение то намалява с 38 мм – от 1677 мм при Silverado 2026 до 1639 мм при модела за 2027 г. Разликата е еднаква при трите конфигурации на кабината – Regular Cab, Double Cab и Crew Cab. Пространството за […]
  • 12
  • окт.
Знаете ли, че при някои SUV модели една гума трябва да поеме над 700 килограма товар, дори когато автомобилът е празен? Затова гумите за 4×4 и SUV често струват повече от тези за стандартен лек автомобил. Разликата в цената обаче не се дължи само на размера. Защо гумите за 4×4 са по-скъпи? На първо място значение има конструкцията. По-тежките SUV автомобили изискват гуми с подходящ индекс на товароносимост, а при много модели се използват подсилени варианти с обозначение XL. Те могат да поемат по-голямо натоварване от стандартните гуми със същия размер благодарение на по-здравите материали и подсилената вътрешна структура. При избора на гуми 4х4 е важно да се провери дали товароносимостта и останалите характеристики отговарят на изискванията на производителя на автомобила. Размерът също има значение. 4×4 моделите често използват по-широки гуми и по-големи джанти, което означава повече суровини и сложен производствен процес. Съществена роля играе и предназначението. Highway Terrain са […]